Finlandsinstitutet - Program
  Print-vänlig version
 

 

Pressmeddelande 14/2 2008

Författarträff med Merete Mazzarella

torsdag 21/2 kl 18.30
på Finlandsinstitutet


Merete Mazzarella berättar om sina två nya böcker: Fredrika Charlotta född Tengström. En nationalskalds hustru och När vi spelade Afrikas stjärna - en essä om farmorsrollen.

Merete Mazzarella har en stor förmåga att med humor och klokhet granska våra relationer. Nu har hon tagit sig an sin egen farmorsroll och relationen till son, svärdotter, barnbarn – det är uppriktigt, självironiskt och säkert för många en befriande läsning. Hon sätter ord på välbekanta men förbjudna reaktioner och känslor... Att ha barnbarn är ljuvligt, men inte enbart ljuvligt, inte hela tiden.

”Merete Mazzarella skriver en rå, uppriktig och intelligent bok om komplikationer.” P.O.Enquist, Expressen
”En avväpnande humor ger en välgörande distans till de privata konflikterna.”
Ying Toijer-Nilsson, SvD

Biografin om nationalskaldens hustru Fredrika är nominerad till Nordiska rådets litteraturpris.

”...boken väcker förnyat intresse för den personliga rösten Fredrika Runeberg - och för hennes talande tystnad. Läsaren inser snart att även när hon sade sig skriva för en gråpapperspåse som sin främsta publik ville hon så innerligt att någon skulle höra vad hon talat.”
Marta Ronne , UNT


Bokförsäljning och signering.

På svenska. Fri entré. Välkommen!


Tid: torsdag 21/2 2008 kl 18.30
Plats: Finlandsinstitutet, Snickarbacken 4 (vid Birger Jarlsg. 35), Stockholm
Info: tel. 08-545 212 00

 

 


foto Leif Weckström

 

Tillbaka